Kelebeğin Rüyası

afisBugün Kelebeğin Rüyası’nı seyrettim. Sonunda ağladım. 1940’larda Zonguldaklı iki şair arkadaşın dramını anlatıyor film; halleri ağlanası, ama birinin karısının dediği gibi “kötü şeyleri bile güzel söylüyorlar.”

Kıvanç Tatlıtuğ’la ilgili önyargılarımın bir kısmından kurtuldum (o da Aşk-ı Memnu günlerinden bu yana biraz kendini geliştirmiş olabilir). Belçim Bilgin’in ne derece rol yaptığından emin değilim, o yüzden onunla ilgili yorum yapmayacağım. Senaryoyla ilgili aklıma takılan şey, iki erkek başrol oyuncusu karakter açısından yeterince birbirinden ayrılmış mı sorusu. Filmin sonuna doğru Rüştü Onur’a bir üçüncü boyut kazandırılıyor, ama o noktaya kadar başroldekileri “Kıvanç Tatlıtuğ olan” ve “Kıvanç Tatlıtuğ olmayan” şeklinde ayırt etmemiz bekleniyor herhalde. En sevdiğim sahneler, traş olan babaya ayna tutma sahnesi, hastanede yaşlı hastanın yanında şiir okuma sahnesi ve sanatoryumda hastaların sırtlarına alkol sürülmesi sahnesi. Bir de, Rüştü Onur’un karısı rolündeki oyuncuyu beğendim, yani Farah Zeynep Abdullah’ı. Onun oynadığı banyo sahnesi güzeldi, ama hüzünlüydü tabii.

Yılmaz Erdoğan “Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun şiir kitaplarını çok satanlar listesinde görünce görev tamamlanmıştır dedim” demiş. Erdoğan’ın mütevazılığını bir kenara bırakalım, evet, bu şairlerin yaşama sevincini, mücadelesini o kadar takdir ediyorsunuz ki gidip kitaplarını almak istiyorsunuz. Bir de kendinizi onların yerine koyuyorsunuz, yazdıkları diğer şiirler nasıldır acaba diye merak ediyorsunuz; okuyup neler hissettiklerini daha iyi anlamak, onlarla şiirleri aracılığıyla bir duygudaşlık kurarak anılarını yaşatmak istiyorsunuz.

Türkiye’de edebiyat eserleri okumanın pragmatik yararlarının yeterince görülmediğini düşünüyorum – görülse daha çok kitap okunurdu. Biraz açmak gerekirse, bence birçok insan kültürel/simgesel sermayesini artırmak için okuyor, hoşça vakit geçirmek veya günlük yorgunluğunu atmak için değil. (Orta sınıfımız genişledikçe kitaplar da birer tüketim ürünü olarak Avrupai çevrelerin yaşam tarzında yerini alıyor – bkz. alışveriş merkezlerinde dolup taşan kitabevleri. Ama bu kitapların ne kadarı toplumsal/kültürel sınıf aidiyetinin pekiştirilmesi için, ne kadarı okunmak için alınıyor emin değilim. Bir de alt sınıfımızla alt-orta sınıfımızın kültür-sanat etkinliklerine ayıracak vakti ve enerjisi var mı, sorusu var. Geleneksel kesim ise boş vakitlerini tek başına yapılacak bir etkinlikle geçirmeyi ayıp sayıyor.)

Üniversitedeyken oturduğum apartmanın altında bir ekmek fırını vardı, fırının sahibi de iki üstümüzde oturuyordu. Oğulları sokakta oynarken arada kavga ediyordu diğer çocuklarla, fırıncı da sinirleniyordu o zaman. Bir keresinde oğluna “hergele” diye bağırdıktan sonra ceza olarak eve çıkıp “kitap filan okumasını” emretti. Çocuğu hayat boyu bir zevkten mahrum etti böylece, bu çocuk kitap okumaktan film seyretmek veya müzik dinlemek gibi bir zevk alabilecek mi artık?

Bu yüzden bu film gibi, edebiyat tarihiyle, kültürüyle ilgili popüler kültür ürünlerinin – melodramatik olay örgüleriyle, göze hitap eden dönem kostümleriyle de olsa – üretilmesini, tüketilmesini gönülden destekliyorum. Kelebeğin Rüyası filminden alıntılar Twitter’da dolaşmaya başladı, belki Kıvanç Tatlıtuğ’un hatrına filme gidenler de olabilir. Bir şekilde edebiyatın günlük hayatta dolaşıma sokulmasına vesile olduysa film, insanlar gerçekten şiir kitaplarını alıp okuyacaksa ya da filmden hatırladıkları/duydukları cümleleri/replikleri/dizeleri ilginç, ya da düşündürücü, ya da romantik, ya da ne bileyim hoş bulacaksa Yılmaz Erdoğan’a katılırım, kendisini de kutlarım 🙂

Reklamlar
Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s