Sınıf Mücadelesi

sinif mucadelesiBugün Sınıf Mücadelesi adında bir masa oyunu oynadım (ve kaybettim). Oyun 1978’de Marksist siyaset bilimci Bertell Ollman tarafından Monopoly‘ye karşı tasarlanmış, bu yıl da Yordam Kitap tarafından Türkçeye çevrilmiş. Yayınevinin Internet sitesinde şöyle tanıtılıyor:

“Sınıf Mücadelesi, içinde yaşadığımız toplumun gerçeklerini yansıtan, eğitici olduğu kadar eğlenceli de olan alternatif bir masa oyunudur. […] Sınıf Mücadelesi oyununda, içinde yaşadığımız kapitalist toplumun gerçeklerine uygun olarak, mücadele sınıflar arasında sürer ve oyuncular sınıfları temsil ederler. İşçiler ve Kapitalistler, temel sınıflardır ve oyunu sadece bu iki sınıftan biri kazanabilir. Köylüler, Küçük Esnaf, Beyaz Yakalılar ve Öğrenciler ise temel sınıflardan biriyle ittifak yaparak zafere ortak olabilirler. Oyunda amaç devrim yapmaktır. O zamana dek, farklı oyuncular tarafından temsil edilen sınıflar oyun tahtasının çevresinde ilerler; yol boyunca ittifaklar kurar ya da bozar; seçimlerin ve genel grevlerin sonuçlarını belirleyecek olan Güç ve Zayıflık biriktirirler…”

Biz iki kişi oynadığımız için tam tadına varamadık, sadece işçilerle kapitalistler vardı masada, kimseyle ittifak kuramadık. Hızla sendikalar, partiler kuruldu; grevler, seçimler, yapıldı ve bir saat içinde de devrim oldu (işçiler kazandı; ben kapitalizmi temsil ediyordum). Kanımca oyun işçi sınıfına torpil yapıyor zaten, her zar atışında üç-beş “varlık” topladı rakibim, bense “borç” biriktirdim.

Bence muzipçe bir fikir böyle bir oyun yapmak, gerçekten keyifliydi; hiciv boyutu da olduğu için. Şimdi yanımda olmadığı için alıntı yapamıyorum ama şans kartlarında insanı gülümseten ifadeler vardı (“kadın-erkek eşitsizliği kapitalizmin ekmeğine yağ sürer: bu hafta bulaşık yıkamadıysan veya yemek hazırlamadıysan iki kare geri git” gibi). Sadece şans faktörü etkili değil; oyuncuların kendi hayatlarıyla katılmaları bekleniyor oyuna. Ama tabii tüm siyasi düzen, sınıf mücadelesi ve devrim fena şekilde basite indirgenmiş.

Yine de Yordam Kitap yöneticilerini ve çevirmen Sevda Uğur Günseli’yi kutluyorum böyle bir oyunu dilimize kazandırdıkları için. Yordam Kitap birkaç hafta önce Bertell Ollman’ı Türkiye’ye davet ederek Istanbul, Ankara ve İzmir’de bir dizi konferans vermesine vesile olmuştu. Ayrıca yazarın beş kitabı da listelerinde. (Yordam Kitap’ın başka kitaplarını da beğeniyorum; bir de logosunu :)) Ne diyeyim; umarım bu vesileyle yazarın eserlerine ilgi artar ve düşünceleri tartışılıp geliştirilir.

Reklamlar
Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Sınıf Mücadelesi

 1. Hayri Erdoğan dedi ki:

  Merhaba Duygun Hanım,
  Bu, benim okuduğum ilk okuyucu/oyuncu yorumu. Tanıtım yazılarından daha çok fikir veriyor, daha değerli. Size teşekkür ediyor ve affınıza sığınarak facebook sayfamızdan okurlarla paylaşıyoruz.
  Selamlar,

 2. Fırat dedi ki:

  Öncelikle böyle güzel ve eğitici bir oyunu bize tanıttığınız için size teşekkür etmek istedim.
  Oyunu oynarken ve kılavuzda da okumamıza rağmen hala anlayamadık. İşçi sınıfı partisi seçim karşılaşmasında işçi sınıfında bulunması gereken bir kart ama işçi sendikaları kartı ne işe yarıyor onu anlamadık. Aynı mantıkla (kullanma kılavzunda böyle bir şey yazmamasına rağmen) sendika olmadan da grev karşılaşmalarında da işçi sınıfında olması gereken bir kart mı?

  Bu arada bu kartlar için ”İşçiler ya da müttefiklerinden biri İşçi Sınıfı Partisini kurmuşsa (yani 16veya 55 no’lu karelerden geçmişlerse), Seçim, gerçek bir Karşılaşmadır.Aksi durumda Kapitalistler Seçim Karşılaşmasını otomatik olarak kazanır.SADECE KAPİTALİST PARTİLERİN KATILDIĞI BİR SEÇİMDE İŞÇİLER SADECE KAYBEDEBİLİR.” diye yazıyor. O karelere gelmek mi gerekir yoksa sadece geçmek mi gerekir? Geçmek gerekirse bu sendika ve işçi sınıfı partisi kartı ne işe yarıyor?

  Ayrıca kılavuzda bir maddede ”SENDİKA KARTLARI VE İŞÇİ SINIFI PARTİSİ KARTLARI: İşçiler, 11 veya 52 no’lu karelere geldiklerinde bir Sendika Kartı, 16 veya 55 no’lu karelere geldiklerinde ise bir İşçi Sınıfı Partisi Kartı çeker. İkincil sınıflar İşçilerle ittifak yapmışlarsa bu kartları elde edebilir, ancak ittifak bozulursa onları geri vermek zorundadırlar. ” diye yazıyor. Görüldüğü üzere burada da karelere geldiklerinde kart çeker diyor geçtiklerinde demiyor.
  Ortada bir çelişki olduğu kanısındayız. Bizi aydınlatırsanız seviniriz…

  • Merhaba Fırat,
   Oyunu beğenmenize sevindim. Ama oyun benim değil, bir arkadaşımın ve şu anda ne tam olarak hatırlayabiliyorum nasıl oynandığını ne de oyun kurallarına bakabiliyorum. Biz oynarken de anlamadığımız yerler olmuştu, mesela sendika kurulmadan grev karesine gelmiştik birimiz… Belki sadece iki kişi oynadığımız için bir şeyler ters gidiyor diye düşünmüştük. Bu sorularınızı isterseniz yayınevine iletin, belki onlar bilgi verebilirler. Yordam Kitap’ın bir Facebook grubu var: https://www.facebook.com/YordamKitap. Bol şans!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s