Huzur

Dün gece Huzur’u okumaya başladım. Daha karakterleri yeni yeni tanıyorum, ama anlatımına, üslubuna bayıldım. Son zamanlarda okumaya, anlamaya çalışıp ısınamayarak bırakmak zorunda kaldığım birkaç kitaptan sonra, “Hah işte, roman dediğin böyle olur” diyorum.

PORTREBu akşamsa Facebook’ta bir arkadaşımın paylaştığı bir haber dikkatimi çekti:

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının dün gece yayınlanan bölümünde ilginç anlar yaşandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Mert, ilk soruda joker kullanınca izleyiciler yarışmada çok ilerleyemeyeceğini düşündü. Fakat bilgi soruları sayesinde kısa sürede 7. soruya kadar geldi.

7. soruda yer verilen Ahmet Hamdi Tanpınar ile ilgili, ‘Mümtaz karakteri çerçevesinde 1939’un İstanbul’unu anlatan Ahmet Hamdi Tanpınar kitabı hangisidir?’ sorusunda Tanpınar’ın kitaplarını okumadığı için cevap veremeyen yarışmacı, telefon jokeri hakkını kullanarak bir arkadaşından yardım aldı.

Arkadaşının daha şıkları duymadan ‘Huzur’ cevabını vermesi genç yarışmacıya 15 bin lira kazandırdı. Fakat yarışmacının soruya cevap verememesi Kenan Işık’ın tepki göstermesine neden oldu.

Işık, genç yarışmacıya Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kitaplarını okumasını nasihat ederek; ‘Huzur romanını okumanız lazım. Saatleri Ayarlama Enstitüsü‘nü de okumanız lazım. Beş Şehir tadından yenmeyecek bir kitaptır. Bursa’yı, Ankara’yı, İstanbul’u anlatır. Konya’yı… Huzur‘u okumadıysanız eğer bugünün Türkiye’sini yorumlayamazsınız. Bugün Türkiye niye böyle? Allahtan onlar varmış, bir geçiş dönemini yaşamışlar, derlemişler, anlatmışlar bize. Biz de onların sayesinde okuyup öğreniyoruz. Böyle bilgisayardan olmuyor. Sadece size 15 bin lira kazandırıyor. Kuru kuru 15 bin lirayı alın, güle güle kullanın. Ama bilginizle kazanacağınız sorular var’ dedi.”

İzlemek isteyenlere, programın 146. bölümünün videosu burada, Tanpınar sorusu 07:55. dakikada.

Haberde anlatılmıyor, ama gencin arkadaşı sorunun cevabını İnternet’ten bulup söyledi; çünkü genç soruyu doğru düzgün okumadı önce, sadece arama motoruna yazılabilecek birkaç anahtar sözcük söyledi. Kenan Işık’ın uyarması üzerine soruyu okudu, soru tamamlandıktan sonra arkadaşı “Bi’ dakka abi” dedi; sonra şıkları bile dinlemeden “Huzur” diye yapıştırdı cevabı (Zaten yarışmacı da şıkları okumadı hiç, cevabı bekledi sadece). Bu durumu Kenan Işık da fark edip önce tiye aldı, sonra da nasihat ederken “Böyle bilgisayardan olmuyor” dedi.

Önyargılı olmak istemem tabii, ama haberi okuduktan sonra videoyu seyrederken, gencin İnşaat Mühendisliği okuduğunu duyunca ister istemez hınzır bir tebessüm oturdu yüzüme. Mühendislik revaçta bir meslek tabii, ODTÜ de Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri; ama üniversite sınavına hazırlanan gençler gelecek kaygısıyla matematik ve fen çalışmaktan birçok ince zevki ertelemek zorunda kalıyor. Ben matematik fen çalışmadım ama, ELS testi çözmekten yeteri kadar kitap okuyamadım, üniversitede ve asıl sonrasında daha çok vaktim oldu böyle işlere. (Mesela Huzur’u ancak şimdi okuyorum.)

Kenan Işık’ın cevabı hoşuma gitti ama 🙂 Emektar tiyatro sanatçısı Işık, belki aradaki yaş farkından da cesaret alarak mühendis genci bir güzel haşladı, sanki bir şekilde güzel sanatların öcünü aldı uygulamalı bilimlerden. Vikipedi’ye göre Işık 1998 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda Huzur’un tiyatro uyarlamasının yönetmenliğini yapmış. Sert kayaya çarpmış yani çocuk 😉

Reklamlar
Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s