Kaptan Phillips

ImageBu akşam bir arkadaşla Kaptan Phillips‘i izledik sinemada. Asıl izlemek istediğimiz filmde yer kalmadığı için posterde Tom Hanks fotoğrafını görüp daldık içeri, ama gerilim-aksiyon filmi ikimizi de açmadı.

Filmde Kaptan Phillips yönetiminde bir yük gemisi Somali açıklarında korsanlarca kaçırılıyor, uzun uğraşlardan sonra kaptan Amerikan donanması tarafından kurtarılıyor. Konusu da beylik işlenişi de; tek özelliği hikâyenin yaşanmış olması.

Filmde Somalili korsanlar ilkel şartlarla mesleklerini icra ederken Amerikan donanması akla hayale gelmeyecek teknolojik aygıtları sayesinde işi kotarıyor. (Bu arada, Amerikan donanmasının özel timindeki askerlerden bazıları normal insana benzeseydi de olurdu bence.) Yani, filmde eleştirdiğim “teknolojik Batı” stereotipine katkıda bulunacağım ama, demeden edemeyeceğim: Sonunda Kaptan kurtulduğunda sinirden tir tir titriyordu, sonra kendisi için “şokta” teşhisi kondu, bir ara ağlamaya başladı, gerginliğinden nefes almayı unuttu adam, bir Allah’ın kulu da ona sarılmayı akıl etmedi. Sırf Amerikalılar diye demiyorum, asker oldukları için herhalde, ama ilkyardım prosedürlerini uygularken insan, insan olduğunu bu kadar mı unutur?

Olayın duygusal boyutunu da gözler önüne sermeye çalışmış yönetmen, özellikle başroldeki korsan Muse’nin kırılan gururu, başarı hırsı filan… ama bence bu boyut olgunlaşmamış. Film bitince Kaptan Muse’ye o 16 yaşında yaşamını yitiren iyi kalpli, saf genç için iki çift laf etsin istedim içimden ama olmadı.

Tamam, sadece bir avuç Somalili vardı filmde, ve böyle bir durumda Somali toplumundaki çeşitiliği göstermek zor… Ama denemiş yönetmen; filmdeki Somalililerin hepsi korsan ama farklı bakış açılar var. Yer yer kendimizi korsanlardan biri veya ikisinin yerine koymamız teşvik ediliyor. Bu çabayı takdir etmekle birlikte Somalili karakterleri yine de pek derinlikli bulmuyorum.

Filmde bir de sözlü çevirmen vardı! Amerikan donanmasında Somalice-İngilizce çevirmen; Somalili korsanlar kendisini “casus” olarak nitelediler; kendisi de çiftkültürlülüğünü kullanmaya çalıştı zaten. Alttan alta Antropoloji göndermeleri de vardı sanki; Amerikan donanması korsanları ikna etmek için kendi aşiretlerinden bir “ihtiyar heyeti”nin geleceğini söylüyorlar – bunun üzerine ele başı fidye pazarlığını onlarla yapmanın uygun olacağını düşünüp tongaya düşüyor. Irak ve Afganistan savaşlarından sonra Amerikan Antropoloji Derneği ve başka kuruluşlar Antropoloji bilgisinin askeri amaçlar için kullanılmasının yanlış olduğunu söyleyen bildirgeler yayınlamıştı; o aklıma geldi. Demek hâlâ Amerikan Silahlı Kuvvetleri antropolog çalıştırıyor.

Özetle; Tom Hanks’in oyunculuğu süperdi, ama ne ordudan ne aksiyondan, ne de gerilimden hoşlanan benim gibi bir seyirci için gereksiz bir filmdi diyeceğim.

Reklamlar
Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Kaptan Phillips

  1. melisafilm dedi ki:

    Bu tür filmlerin izleyicileri sulugözlü, sarılmalı, koklaşmalı sahneleri pek sevmezler, bol aksiyon görmek isterler. Duygusal filmleri seven kişilerin bulacağı olumsuzluklar (mesela küçük bir çocuk için ağıt yakılmaması, ilkyardım sahnesinde kucaklaşmalar-öpüşmeler olmaması) aksiyon film severler için filmin kalitesini gösterir. Bir aksiyon film için “ne kadar hareket o kadar bereket”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s