Yılanı Öldürseler II

Yılanı Öldürseler‘i yeni bitirdim. Namus, töre, cinayet, çocuk yaştaki Hasan’ın üzerinde hissettiği toplum baskısı… bunlar sonuna doğru ağır gelmeye başladı. Herhalde araya bir mesafe koymak için olacak, töreyle gerekçelendirilen bu adalet anlayışına işlevci bir yorum aramaktan alıkoyamadım kendimi.

Kitapta en sevdiğim özellik; olay örgüsünde hayvanlara geniş yer verilmesi, daha doğrusu ölümden sonra hayvan vücudunda yeniden dünyaya gelme fikri:

“Gece Hasan karmakarış çok düşler gördü. Düşünde babasını gördü. Sazlığa, sazlıkta bataklığa girmiş, saplanmış, bir türlü kendini kurtaramıyordu. Birden babası yılan oluveriyordu gözlerinin önünde, yılan da öyle saplanmış kalıyordu bataklığa. Bataklığın çamurunda debelendikçe saplanıyordu çamura, boynuna kadar giriyordu batağa. Kertenkele, kurbağa, kocaman gözlü baykuş oluyordu. Kertenkele, kurbağa batağın içinde yitip gidiyorlar, baykuş olaraktan bir böğürtlenin içinden çıkıyorlardı. Tüyleri çamura bulanmış, gözleri pörtleyip dışarı uğramış babası oluyorlardı. Her bir yanı ıslak. Sonra kocaman kocaman bir çift baykuş gözü oluyordu herkes, her şey. Baykuş ıslanmış, büzülmüş, tüyleri domur domur olmuş, gittikçe pörtleyen…” (59)

Gerçi gördüğünüz gibi hayvanlar iyi çağrışımlarla boy göstermiyorlar metinde. Bu reenkarnasyon konusu olay örgüsüne dahil edilmeden başlıyor kitaptaki hayvan çizimleri. Daha metinde hayvanlarla ilgili bir şeyler okumadan 32. sayfada köpek, 46. sayfada baykuş çizimiyle karşılaşıyoruz; yani Abidin Dino, olay örgüsüyle ilgili görsel ipuçları vermiş bize.

“Domur domur”, ayrıca “zaar”, “fışılamak” ve “belenmek”, benim ailemde de kullanılan sözcükler. Bu metinde de ilk defa gördüğüm onlarca halk deyişi vardı tabii.

Sanırım şimdi İngilizce bir kitap okuyacağım.

Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s