Beşpeşe

IMG_1468Bir kitap tasarımı harikası: beş yazar birbiri ardına birer bölüm yazmak şartıyla bir roman vücuda getiriyorlar. Yazarlar Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker ve Pınar Kür. Kitap tipo baskıyla incecik kağıda (İncil kağıdı?) basılıyor. Tabii kağıt tül gibi olduğundan sayfanın sadece bir yüzüne baskı yapıyorlar… Çünkü basılı kağıdın harfleri arkadan görünüyor ve sayfanın arkasında parmaklarınızı gezdirince baskıyı hissedebiliyorsunuz!

Büyük hevesle başlamıştım okumaya, ama böylesine bir yazı projesinin sakıncalarının farkına vardım kısa zamanda: olay örgüsü fazla dallanıp budaklanıyor. Murathan Mungan’ın yazdığı kısım neredeyse başlı başına bir öykü; sadece sonu belirgin değil. Kendisinden sonra kaleme sarılacak meslektaşlarına biraz yaratıcılık payı bırakmak için ucu açık ipuçları vermiş ama gerisi karışmış kalmış bu iplerin. Faruk Ulay’ın kısmına geldiğimde, daha doğrusu 188. sayfada bıraktım kitabı maalesef, çünkü hem üslup açısından benim tarzıma hitap etmedi, hem de Ulay’ın geliştirdiği Fırat karakteri hoşuma gitmedi. İleriki bölümleri merak ediyorum ama arada 100 sayfayı atlarsam sonra bir şey anlamayacağım.

Murathan Mungan’ın kısmından bir alıntı:

“Kalabalığın ona meraklı bakışlarında, Zehra’nın yüzünde belirecek derin acıyı görmenin arzusu vardı. Böyle bir yüz karşısında, içlerinde hazır bekleyen acıma ve merhamet duygularının daha fazlasının harekete geçeceğini biliyor, merakla ona bakarak ne yapacağını görmek istiyorlardı. Bu beklenmedik felaket karşısında, onun çocuk yüzünün, bu acıyı, bu üzüntüyü, bu şaşkınlığı, bu yıkımı nasıl yaşayacağını yakından görmek istiyorlardı. Kalplerindeki kötülükle ilgili bir şey değildi bu. O âna tanıklık etmek istiyorlardı yalnızca. Renksiz, tekdüze yaşamlarında, rastlantı sonucu sahip oldukları bu seyircilik olanağından sonuna dek yararlanmaya çalışıyor, başkalarına anlatabilecekleri, çok zaman sonra bile anımsayabilecekleri bir hayat parçası edinmek istiyorlardı. Seyirci denen şeyi ilk kez o zaman tanımış olduğunu düşünüyor Zehra” (20).

 

Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s