Pîrî

20141030_203417Faruk Duman’ın kısa romanı Pîrî‘yi okuyorum. Elime aldığım 800 sayfalık roman sarmayınca kısa bir şey okumaya karar verdim. Bu iyi gidiyor; dili ilginç, şiirsel tamlamalar, deyişler var: yoksul eğlence, sakalı deniz tuzuyla ağartmak, erguvan gözlü torun, ufuksuz buğday tarlası, sakal eğirmek, suyun hıçkırıklarla gemiye çarpması, suyun davetkâr nefesi… “Ki” bağlacıyla başlayan eski kaşar tadında cümleler var, “kimbilir” birleşik yazılıyor, “kafir”in çoğulu “kafirun.” Bu eski kullanımları saymazsak anlatım itibariyle Bilge Karasu’nun metinlerine, konusu itibariyle de Orhan Pamuk’un Beyaz Kale‘sine benziyor.

Faruk Duman DTCF Kütüphanecilik Bölümü mezunuymuş ve Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’nde çalışıyormuş. Ülkemizde yeterince itibar görmeyen bir meslek kütüphanecilik, çünkü maalesef kütüphaneler kurum olarak hak ettiği itibarı görmüyor. Ama bir kütüphanecinin ünlü bir yazar olması hoşuma gitti. (Bende de biraz ululama eğilimi var kütüphaneciliği.)

Kitabın kapağı çok zarif. Can Yayınları’nın bu beyaz zeminli tasarımı her kapağa yakışmıyor ama bunda çok güzel duruyor.

Reklamlar
Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s