Çingene Boksör

171d3f19-156f-4594-b3cc-475da7874acfBu hafta içinde Duru Tiyatro’da Çingene Boksör adında bir oyuna gittim, tek kişilik, Burak Sergen oynuyor. Metni de çok beğendim, Burak Sergen de harikaydı, kendisini daha önce hiç sahnede seyretmemiştim.

Oyun 1907-1943 yılları arasında Almanya’da yaşamış profesyonel boksör Johann Tollmann’ın gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. Anlatıcı Hans, kurgusal bir karakter anladığım kadarıyla, yakın arkadaşı olarak tüm kariyerine tanıklık etmiş, yolları daha sonra da kesişmiş. Hikâye çok çarpıcı geldi, eve gelince Wikipedia’dan okudum Trollmann’ın hayatını. Etnik kökeni Sinti olduğu için Çingene lakabıyla anılıyor ve şampiyonluğu elinden alınıyor, Olimpiyatlar’da Almanya’yı temsil etmesine izin verilmiyor. Sonunda bir toplama kampında trajik bir ölüm bekliyor onu. Ayrıntı vermeyeceğim, gidin seyredin; yakın arkadaşı Hans büyük bir pişmanlıkla anlatıyor sonunu.

Burak Sergen’in performansı çok iyiydi de, özellikle başlarda buğulu, gizemli bir ses takındığında biz arka taraftan duyamadık. Yani gürlediği sahnelerde tabii çok net geldi ses, ama bu iniş-çıkışlar belki biraz daha sahnenin durumuna göre ayarlanabilirdi. Arkadaşımın dediğine göre bu oyunu sahnelemeye başladığından beri kilo vermiş, gerçekten efor sarf ediyor sahnede, boks yapıyor tabii bildiğiniz. Herkese tavsiye ederim.

Reklamlar
Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s