Apartman Boşluğu

main10Bu kitabı sevdim mi sevmedim mi anlayamadan ortasını geçtim, haydi az kaldı diye de bitirdim ondan sonra. Ama genel görüşüm şöyle kitapla ilgili; olay örgüsü biraz gevşek kalıyor, yani olayın çözümlenmesine doğrudan katkısı olmayan bir sürü ayrıntıyla doldurulmuş. Bence bu olay örgüsünden roman değil de bir hikâye yazılsa çok daha güzel olurmuş.

Neyse, beğendiğim kısımlara geçelim: Arif’in eczanede görüp kendine sessiz bir arkadaş bellediği, her tarafı sargılar ve korselerle dolu vitrin mankenini sevdim. Bölümler arasında da en çok pavyonlarda geçen 39. Bölüm hoşuma gitti. Bir alıntı:

“Ömründe hiç sevgilisi olmamış, kimseyle flört etmemiş, el ele tutuşup heyecanlanmamış, ilk karşısına çıkan veya çıkarılan kadınla hemen evlendirilmiş erkek müşteriler müzikholdeki konsomatrislerle yanak yanağa dans ederek renksiz ve heyecansız geçmişlerinden intikam alıyor, rengârenk ışıklar altında kiralık bir romantizmin sanal doruklarında geziniyorlardı.

Biraz sonra konsomatrislerden biri de benim masama geldi. […] Abartılı makyajı terli ve bol etli yüzünde parlıyordu. Şarap istedi, ısmarladım. Konuşmaya başladık. Müzisyen olmam fazlasıyla ilgisini çekti. […] Klibimde oynamak için söz aldı benden. ‘Oynatmayan…’ veya ‘Oynatmayanın…’ diye başlayan bol küfürlü cümleler kurdu. ‘Tamam ya, söz!’ […]

Bir süre daha içtikten sonra beraber piste yürüdük ve sarılıp dans etmeye başladık. Terli yanağı ve boynu yanağıma değiyordu. Yüzünden akan boyalar yüzüme bulaşmıştı. Etrafımızda bembeyaz peçete desteleri uçuşuyordu. Kiralık romantizm pistinin yapay çiçekleri, ter kokusu ve renkli ışıkları arasında havada taklalar atarak süzülen beyaz peçeteler, sadece sesten ibaret olan şampanya patlamaları arasında sabaha kadar dans ettik” (212-213).

Bundan sonra bu genç yazar taifesine biraz temkinli yaklaşacağım.

Reklamlar
Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s