Bakiye

Kemal Varol’un 2014’te Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazanan Haw romanını tavsiye etmişti bir arkadaşım, ama kahramanı bir köpek olduğu için okusam mı okumasam mı emin olamadım (okuduğum romanlarda hayvanların başına bir şeyler gelince etkileniyorum çok). Sonra 2016’da KHK’yla açığa alınan yazar-öğretmenlerden biri olarak duymuştum adını Varol’un. Edebiyatla bu düzeyde haşır neşir olup öğretmen olan insanlara saygım çok büyük, bir de Varol’un Kürt olduğunu, ana dilinin Kürtçe olduğunu hesaba katarsak, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğinden uzak durmak için bazılarına göre geçerli bir sebebi var. Eğitim-Sen’e üye olduğu için açığa alınmak ülkemizde son dönemde yaşanan haksızlıklardan biri de, bu kadar kıymetli eserler verip gençlerin hayatına çok can alıcı bir noktadan dokunma potansiyeli olduğu bilinen insanların açığa alınması iyice büyük bir haksızlık gibime geliyor.

Bu şiir seçkisini bir fuarda almıştım sanırım. Sevdim şiirlerini sevmesine de çok yoğun bir anlatımı var yazarın (öyle benim yaptığım gibi çerez yer gibi okunmuyor), biraz da karamsar desek yanlış olmaz herhalde şiirler, şu anki ruh halime çok iyi gelmedi yani. Kitabın içindeki bölümlerin başlıklarını aktardığımda anlayacaksınız: “Yas Yüzükleri”, “Kin Divanı” ve “Temmuzun On Sekizi”.

İlk bölümdeki şiirlerin birçoğu, şairin babasıyla olan ilişkisini konu ediniyor (kronolojik ve mantıksal açıdan önce geldikleri için en baştalar sanırım). “Kin Divanı”nda toplumsal, siyasi konular işleniyor, dini bir iki gönderme (Alevilik’e ait) de gördüm. Temmuzun On Sekizi de şairin sevgilisinden ayrıldığı tarih olabilir, burada aşk şiirleri var.

 

31259019975_9ccebf7807_h

 

“Kin Divanı”yla “Temmuzun On Sekizi” bölümlerinden birer şiir alıntılamak istiyorum. İlk aktaracağım aslında daha uzun bir şiirin parçası, ama kendi başına duruyor bir sayfada:

 

“bir geyiğin gözlerinde kışmış uyandığımda

oysa öğrenmiştim dişlerimi sıkmadan

göklere yakın uyumayı

dizlerim geyikler kadar koşarken tuzağına

hep bir fukara öfkesi belli etti beni

yokluk vadisinde ziyan seferiler

dönüp son kez baktılar bana

dediler: zamana küs

öldürdüğün yılanları gömmek için gelme

ağunu kirpiklerinin hürmetine sakla

çünkü kış kanat germez toprağın imasına

nasılsa herkes ömrünü yer

git sen

kalbin acısını ayakların sızısı alır

kalbin acısını ayakların sızısı alır

gitsen de! (77)

 

“Geyiğin gözlerinde kış” imgesini sevdim burada (Jägermeister logosu geldi nedense gözümün önüne :P). “Fukara öfkesi” bilindik bir kavram, gerçi sadece para pul değil, insanı rahat ettirecek herhangi bir şeyden mahrum olanlar öfkesiyle belli ediyor kendisini. “Ağu”lu “kirpik”li dizeyi anlamadım, ama şiirin en sevdiğim bölümü “kalbin acısını ayakların sızısı alır.” Hayatımın zor dönemlerinde yürümeye veririm ben de kendimi. Hatta Oxford’da otururken bir kere yürüye yürüye bir sonraki yerleşim yeri olan bir köye varmıştım. O zamanlar cep telefonlarının haritası filan yok, elimde basılı harita da yok tabii, ne kadar uzağa gittiğimi fark edince endişelenip geri dönmüştüm hemen.

Aşk şiirine geçiyorum:

 

XXI

 

senden kopan taş kapattı kuyumu

o harlı bahçede

ne yandım, ne söndüm.

 

sınırım oldun

sırrım oldun

gelip bana kurdu çadırını iki dağ:

sen ilmek ilmek eksilirken

ben yunus oldum.

 

kırıldı tenimdeki testi

damlada umman arayan hafız oldum (159).

 

Burada sevdiğim çok dize var: “senden kopan taş kapattı kuyumu”, “gelip bana kurdu çadırını iki dağ” ve “damlada umman arayan hafız oldum.” İlki, sanırım sevgilinin öfkeyle söylediği veya yaptığı bir şeyin, şairin dünya işlerinden elini eteğini kesecek üzülmesine neden olduğunu anlatıyor. İkincisi, şairin içinde bulunduğu ruh halinden bir türlü çıkamadığını, doğa karşısında ne kadar çaresizse hisleri karşısında da o kadar çaresiz olduğunu ifade ediyor herhalde. Üçüncüsü de “meczup oldum” demenin daha mistik bir yolu olsa gerek.

Bir arkadaşımın Aşiq û Maşûq’la ilgili yazdığı makaleyi okudum dün, onu da yanımda getirmiştim, ona başladım şimdi.

 

Bu yazı Türkçe içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s